Židovské synagogy v Praze

Téma článku mě napadlo při pondělní procházce Starým městem a jeho okolím. Deset dní jsem měl spoustu času a to se mi nestává tak často. Po škole jsem nešel domů a místo toho jsem se vydal do ulic pořídit nové fotky, abych měl co dát na Instagram. Kdykoli jdu, mám dvě pravidla. Je mi jedno, kam půjdu, a fotím cokoli. A proč vůbec nějaká pravidla mám? Je to jednoduché. Když někam konkrétně jedu, nevadí mi jiná krásná místa kolem.

Opět se mi to vyplatilo, protože jsem se v to pondělí náhodou ocitla před Pinkasovou synagogou a zjistila, že mám na blogu nula článků o nich. Po té mé malé prohlídce jsem si zašel do své oblíbené kavárny, začal jsem se věnovat židovské komunitě, která je důležitou součástí české historie. Díky jedné seminární práci a dalším zdrojům jsem toho na internetu našel tolik.

Židé se v Čechách začali usazovat mezi 9. - 10. stoletím. V té době existovala židovská osada v oblasti dnešního Újezdu, kde stála nejstarší synagoga v Praze. Víme jen, že kvůli požáru v roce 1142 nebyla synagoga obnovena.

Později se komunita přestěhovala na druhou stranu Vltavy, kde postupně vznikaly nové synagogy. Vzniklo zde Židovské město, kterému se také říkalo ghetto. Historicky byla židovská komunita utlačována. Zejména v době komunistického režimu. V 19. století se toto místo změnilo v chudinskou čtvrť. Později bylo zastavěno a dnes se toto místo se zachovalými židovskými synagogami a hřbitovem nazývá Josefov. V Praze jsou i další místa se synagogami, například Smíchov a Vinohrady.

První a zároveň nejstarší synagogou ve střední Evropě je Staronová synagoga. Stále se používá k náboženským obřadům. Nachází se v Červené ulici, stejně jako Vysoká synagoga. Která byla postavena kvůli povodním, kdy voda zaplavila jiné synagogy.

Druhou nejstarší synagogou je Pinkasova, která se nachází v Široké ulici. Postavena byla v 16. století díky jednomu významnému členu rodiny jménem Aron Mešulama Horovič. Synagoga dnes slouží jako památník obětem, které zahynuly během holocaustu.

Největší synagoga se jmenuje Klausová synagoga a je postavena v raně barokním stylu. Nachází se v ulici U Starého hrbitova. Nachází se zde také rozsáhlý židovský hřbitov.

Poslední synagogou je Maiselova. Postavena na přání významného pražského mecenáše Mordechaje Maisela. Po něm je také pojmenována a nachází se v Maiselově ulici. Tato synagoga byla mnohokrát přestavována a dnes je v novogotickém slohu.

Pinkasova, Maiselova, Klausová, stejně jako Španělská a Smíchovská synagoga patří Židovskému muzeu. Ostatní patří židovské obci.

Na závěr bych vás rád pozval na koncert vážné hudby: Hallelujah ve Španělské synagoze v Praze. Koncert se koná 25. 4. Více informací naleznete na našich webových stránkách.


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové