Velikonoce

Ahoj lidi! 
Je čas Velikonoc a já mám před sebou velikonoční týden. Znamená to dovolenou o prázdninách a spoustu dobrého jídla. Něco pro mě, něco pro každého. A samozřejmě chvíle s rodinou. Velikonoce jsou jedny z nejpříjemnějších svátků v roce. V České republice, ale i v jiných zemích se slaví spousta svátků a každá země má své vlastní velikonoční tradice. A já vám dnes chci vysvětlit, co většina lidí na Velikonoce dělá. A co dalšího vás může čekat, pokud se o Velikonocích ocitnete v České republice.


Nejdříve začnu křesťanstvím, ke kterému se Velikonoce vážou. Velký pátek byl dnem, kdy byl ukřižován Kristus. Velikonoční neděle je pak největším křesťanským svátkem, kdy Kristus vstal z mrtvých a přinesl lidem naději. Na druhou stranu ateisté o velikonočních svátcích slaví příchod jara.


Ostatní dny v týdnu představují jiné tradice.
1. Popeleční středa je dnem, kdy začíná čtyřicetidenní půst.
2. Následuje Květná neděle a Modré pondělí jsou poslední postní dny.
3. Šedivé úterý je dnem, kdy by měl každý provést jarní úklid.
4. Škaredá středa je dnem Jidášovy zrady.
5. Pak se přesuneme na Zelený čtvrtek. A v tento den byste měli sníst něco zeleného, abyste byli zdraví.
6. Bílá sobota je den, kdy se barví vajíčka, pečou a pletou pomlázky, což jsou obložené vrbové větvičky.
7. Poslední je Velikonoční pondělí je den velikonoční koledy. Chlapci mohou těmito pletenými vrbovými větvičkami (pomlázkami) pomlátit děvčata a děvčata mohou chlapce polévat vodou.

Na Velikonoce se obvykle pečou beránci a mazance z vaječného těsta a zdobí se vajíčka. Jsou symbolem jara a plodnosti. Svou symboliku mají i barvy, kterými vajíčka zdobíme. Červená barva je barvou krve a síly, zelená představuje jaro a úrodu a žlutá je barvou slunce a světla.



Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové