Svátek svatého Martina

goose-3784046_1920.jpg

Vítejte po dlouhé době u dalšího článku. Škola, práce, zase škola a navíc začátek prázdnin, je velmi těžké najít si čas, abych si skutečně sedl a napsal pro vás. Ale tady jsem.

V předchozích měsících jsem většinou navštěvovala a psala o výstavách a lifestylových akcích, takže teď vám chci říct něco o historii, něco tradičního. V České republice je spousta tradic. Některé jsou známé, jiné ne. Slyšeli jste někdy o svatomartinské tradici?

Mnoho místních lidí si pod tímto pojmem představí den, kdy si dáte husu s knedlíkem a zelím. Svým způsobem mají pravdu, ale je v tom mnohem víc než jen jídlo.

Začnu od začátku, od svatého Martina. Byl to syn důstojníka, který se v patnácti letech musel stát členem vojenské kavalerie. Poté odcestoval do Itálie, kde studoval a seznámil se s křesťanstvím. První legenda o svatém Martinovi vypráví, že jedné chladné noci potkal žebráka, kterému byla zima. Svatý Martin rozdělil svůj plášť na dvě části a jednu dal žebrákovi. Díky této legendě byl spojován se smyslem pro spravedlnost, ochranou chudých lidí a laskavostí. Později se stal biskupem.

Dalším symbolem této tradice je již zmíněná husa. Přiznám se, že jsem si musel přečíst články, abych sem mohl s klidným svědomím něco napsat.

K pojídání husy se váží dvě legendy ze života svatého Martina. První vypráví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, nemohl tuto poctu ze své skromnosti přijmout, a tak se schoval vedle husy. Ty ho odhalily, protože neustále kejhají, a proto skončily na pekáči. Druhé vypráví o kázání svatého Martina, kdy ho husy vyrušily a skončily na pánvi.

Ani jedna z legend se mi nezdá pravdivá a jsem rád, že jsem narazil na racionálnější vysvětlení. Jedenáctý listopad byl dnem, kdy pracujícímu lidu končila práce, za kterou dostávali zaplaceno, a byla sklizena veškerá úroda. Byl to také den, kdy se sedlák a jeho lidé scházeli u jednoho stolu. Oslavovali, jedli husu a pili víno.

Posledním symbolem této tradice, asi mým nejoblíbenějším, je ochutnávka mladého vína. Většina lidí zná slavné francouzské Beaujolais, které se začíná prodávat třetí čtvrtek v listopadu. Naše svatomartinské víno je hodně odlišné. Většina lidí si sice myslí, že Beaujolais bylo dříve než svatomartinské, ale mýlí se. Tradice svatomartinského, nikoliv pod tímto názvem, vznikla za vlády Josefa II. Na Moravě dostala svůj název později, kdy se víno symbolicky otevíralo 11. listopadu. Víno má ovocnou chuť a doporučuji ho konzumovat před Novým rokem, po delší době už není tak dobré.

Pokud byste byli příští rok 11. listopadu v Praze, vzpomeňte si na tento článek a dejte si husu s knedlíkem, ochutnejte naše víno a užijte si pobyt!


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové