Šílený hedvábník

Výstava Šílený hedvábník, která se koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, mě zaujala nejen svým názvem, ale také rozhovorem s kurátorkou výstavy Konstantinou Hlaváčkovou, který odvysílal Český rozhlas 2. Příprava výstavy trvala 7 let a její realizace znamenala pro zkušenou kurátorku splnění jejího "muzejního snu".

Expozice mapuje celoživotní dílo Ziky a Lídy Ascherových. Toto jméno a jejich značka Ascher jsou v České republice zcela neznámé. Zatímco v západní Evropě jsou známá jako synonyma nádherného textilního designu špičkové kvality.

Zika Ascher pochází z pražské židovské obchodnické rodiny, která obchoduje s textilem. Později si Zika se svým bratrem otevřel obchod, kde oba pracovali s látkami. Zika byl také dobrým sportovcem. Rád nebezpečně a riskantně lyžoval, takže mu sportovní novináři dali přezdívku "Šílený hedvábník".

Zika se zamiloval do Lídy, dámy, která pocházela z vážené pražské katolické rodiny. Když se oba chtěli vzít, Lídina rodina byla proti. Zejména její matka, která Lídu v den svatby shodila ze schodů a zlomila jí nohu. Přesto se Zika a Lída vzali. Poté se vydali na svatební cestu do Norska. V té době začaly přípravy na druhou světovou válku a po líbánkách se manželé rozhodli utéct do Londýna. Do Čech se tedy už nevrátili.

V Londýně se jim podařilo založit úspěšnou oděvní firmu, která byla jedinečná v navrhování a zpracování látek. Zika dokázala návrhy dokonale převést do zvoleného materiálu/látky. Nápady pro pár vytvářeli také velmi populární umělci. Umělci jako Picasso nebo Henri Matisse. Ascherovy látky byly tak populární, že je masově nakupovaly módní domy jako Dior nebo Yves Saint Laurent.

Ačkoli Lida neměla žádné odborné vzdělání, měla přirozený umělecký talent. Ze zbylých kousků látek šila vlastní modely pod značkou Lída Ascher.

Celá výstava byla velmi přehledně uspořádána a rozdělena do čtyř etap/částí: Etapa před druhou světovou válkou, Etapa během druhé světové války, Založení firmy a Spolupráce s významnými umělci. Na výstavě byly k vidění originální látky s různými technikami potisku a také oděvy od světových módních návrhářů. Například oděv princezny Diany. Ascherovy šaty nosila ve svých 28 letech i královna Alžběta.

Součástí výstavy je také promítání krátkého filmu, ve kterém můžeme vidět jediného syna firmy Ascher - Petra Aschera, který nyní žije v USA a také pracuje v textilním průmyslu.

Z výstavy jsem odcházela spokojená a nadšená. Myslím, že manželé Ascherovi jsou výjimeční lidé, jejichž dílo se stalo světovým pojmem.


https://www.upm.cz/

 

Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové