Pražským hradem to nekončí

První, co se vám na internetu, Facebooku nebo Instagramu při zadání slova Praha objeví, je buď obrázek Pražského hradu, nebo celý text, proč toto místo nesmíte minout. Nejde však jen o Pražský hrad a jeho první, druhé a třetí nádvoří, ale o celý komplex památek, které se k Pražskému hradu vztahují a které najdeme v jeho okolí. A dnes bych vám ráda ukázala seznam toho, co byste neměli zapomenout navštívit.


Rožmberský palác
Tento palác byl postaven po požáru v roce 1547 pány z Rožmberka. Až do roku 1600 byl spojen s Královským palácem, a to díky Rudolfu II, který jej převzal do svého majetku. To trvalo až do poloviny 18. století, v němž Marie Terezie nechala palác přestavět na tzv. šlechtický ústav. V tomto ústavu vychovávali dívky z řad šlechty. Cílem bylo udělat z nich skutečné šlechtičny. Po roce 1919 byl ústav zrušen a budova byla nadále využívána pro potřeby ministerstva vnitra. Nyní zde najdete expozici, v níž si můžete prohlédnout nábytek a předměty používané šlechtici. Také můžete být svědky Kaple Panny Marie.


Baziliky a kláštera sv. Jiří.
Jedna z nejstarších románských staveb, kde se konaly bohoslužby. Bazilika svatého Jiří, původně kostel postavený knížetem Vratislavem. V roce 973 byl u kostela založen první benediktinský klášter, jehož některé části se dochovaly dodnes. Až do roku 1055 sloužila bazilika jako přemyslovské pohřebiště. Později zde byl pohřben kníže Vratislav.


Ve 13. století byla přistavěna kaple svaté Ludmily. Spolu s klášterem patří k nejstarším zdejším chrámům. V 18. století byla přistavěna kaple svatého Jana Nepomuckého.


Věž Mihulka a Daliborka
Věž Mihulka byla postavena v 15. století a stala se nejmohutnější věží. Kdysi sloužila jako dílna, proslulá hladomorna nebo skladiště střelného prachu. Dnes slouží věž Mihulka jako prostor pro stálou expozici mapování vojenské jednotky.


Věž Daliborka byla postavena Vladislavem Jagellonským a sloužila jako součást opevnění a vězení. Pojmenována je podle jeho prvního vězně Dalibora z Kozojed. Od doby výstavby nebyly prostory využívány k žádnému jinému účelu.


Mezi další místa, která můžete navštívit, patří Lobkovický palác, postavený v roce 1702 architektem českého baroka Giovannim Battistou Alliprandim. Jeho součástí je zahrada. Navštívit můžete také Zlatou uličku, kde najdete stálé expozice připomínající život dobových spisovatelů a umělců. Žil zde například spisovatel Franz Kafka. V neposlední řadě můžete navštívit Jízdárnu a Obrazárnu Pražského hradu, které slouží jako výstavní síně. Na jaře se vyplatí zajít do Královské zahrady.


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové