Pocta Johnu Lennonovi - Lennonova zeď

dsc_0021.jpg

Hudba. Hudba hraje v mém životě velkou roli. Rád zpívám, rád poslouchám hudbu. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by hudbu neposlouchal. Rozdíl je v tom, jakou hudbu poslouchají.


Patříte také mezi lidi, kteří jsou multižánroví a mají rádi to, co je zrovna baví? Mám, a proto nechci říkat, že popová hudba je horší než rocková a že rap vládne hudebnímu světu. To opravdu není pravda. Pořád potřebuju, aby mi lidi připomínali ty interprety, kteří se nehrají 20x denně v rádiu. Zná je každý a svým způsobem je každý obdivuje. Skupiny a umělci, kteří jsou známí po celém světě. Skupiny jako Queen, The Beatles nebo The Rolling Stones.


Rád bych dnes popsal všechny skupiny a proč o nich vlastně píšu, ale chci se zaměřit především na jednu z nich. Na skupinu The Beatles a Johna Lennona. Stejně jako má New York v Central Parku mozaiku s nápisem IMAGINE (stejný název nese i píseň od Johna Lennona), máme my v Praze John Lennon`s Wall. Tato zeď vznikla jako reakce na zastřelení zpěváka v prosinci 1980. Někdo si vybral zeď na Velkopřerovském náměstí, která byla dříve součástí veřejného vodovodu. Byl na ní napsán text "For John Lennon" a nad ním kříž. Lidé přidali také svíčky a fotografie. Později byla odstraněna a natřena na zeleno, zřejmě kvůli celostátní likvidaci nápisů. V té době se v Praze konal XVI. sjezd KSČ, který tyto nápisy a podporu Západu netoleroval.


Na oslavu Johna Lennona se 8. prosince 1981 sešlo několik mladých lidí a od roku 1989 se zde začalo scházet stále více lidí, aby oslavovali. Situace se změnila, když zeď přešla do vlastnictví řádu maltézských rytířů, kteří ji opět postříkali bílou barvou. Díky Mírovému klubu Johna Lennona mohl malíř František Flašar vytvořit na zdi Lennonův portrét s tím, že lidé budou kreslit pouze květiny. To ovšem netrvalo dlouho.


Po přelomu století se zeď stala turistickou atrakcí. Stala se také přístupnou všem umělcům a lidem, kteří mají co říci. Od té doby nikdo ze zdi nevyhnal, ale v noci 16. listopadu 2014 mladí umělci zeď pomalovali bílou barvou a nakreslili "Zeď skončila". Nápis odkazoval na Lennonovu píseň "War is over". Umělci si chtěli připomenout 25. výročí totalitního režimu, kdy byly nápisy odstraněny. Přestože se mělo jednat o pozitivní čin, byli později obviněni, protože čin byl posouzen jako přestupek.


Dnes stále slouží jako turistická atrakce. Nápisy jsou stále doplňovány a na památníku je vrstva za vrstvou, kterou tvoří malby od lidí z celého světa. Většina obrazů odkazuje na Lennona, Beatles, ale také prezentuje politické názory, odkazy na svobodu nebo Václava Havla. Kromě toho zde často najdeme umělce hrající na kytaru nebo jiné hudební nástroje. Pokud budete v Praze, určitě byste měli takové výjimečné místo navštívit.


Když už jsme u té hudby, rád bych vám doporučil podívat se na naše webové stránky, kde najdete spoustu koncertů. Jedná se převážně o koncerty vážné hudby. Takže pokud ji máte rádi, je to právě pro vás. Koncerty se konají v různých sálech po celé Praze. Budete mít jedinečnou příležitost podívat se například do prostor Smetanovy síně nebo Zrcadlové kaple.


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové