O Vyšehradu

Hora, vysoká skála, k níž se váže historie města Prahy a která se tyčí nad řekou. Vyšehrad, naše národní kulturní památka s bohatou historií. Vyšehrad měl od svého vzniku mnoho funkcí. A já vám dnes povím, jaké přesně funkce a vlastnosti má.

O Vyšehradu jsem slyšela už jako malá holka. Vázaly se k němu staré české pověsti. První z nich vypráví o vladykovi Krokovi, který na Vyšehradě vybudoval své sídlo. Po jeho smrti byla do čela osady povolána jeho dcera Libuše, ale muži neradi slouží ženě. Libuše se proto rozhodla, že vyšle dva posly s koňmi, aby je dovedli k jejich budoucímu králi. A to se také stalo. Přivedli Přemysla, který byl oráčem. Když všemu uvěřil, byl odveden na Vyšehrad a vládl po boku Libuše.

Možná nevíme, jestli je to pravda, nebo ne, a tak si povíme, co přesně víme. Historie Vyšehradu začíná někdy v polovině 10. století. Z dostupných pramenů je to tak, že nemáme téměř žádné informace o tom, co se na místě Vyšehradu dělo před 10. stoletím. První funkcí, kterou Vyšehrad plnil, byla funkce hradu. Ano, čtete dobře a ano, v té době byl k dispozici i Pražský hrad. Český král Vratislav II. zvolený v roce 1085 českým králem přenesl vládnoucí sídlo na Vyšehrad kvůli sporům se svým bratrem. V důsledku toho bylo na Vyšehradě postaveno mnoho budov. Například Rotunda av. Petra a Pavla a bazilika svatého Vavřince. Všechny tyto stavby byly postaveny v románském slohu. Vyšehrad byl obehnán kamennými hradbami. Všechny tyto budovy byly postaveny v románském slohu. Později, když se Vratislav II. stal knězem a opustil Vyšehrad, byl královským sídlem opět Pražský hrad.

Vyšehrad byl znovu obnoven za několik let, kdy na český trůn nastoupil Karel IV. Za vlády tohoto krále byl Vyšehrad připojen k hradbám Nového Města pražského, založeného Karlem IV. Hradby kolem Vyšehradu byly navíc zpevněny věžemi a mohutnou branou zvanou Špička.

Když přitáhli husité, zaútočili na město a bohužel Vyšehrad nejen vyplenili, ale vydrancovali i prosperitu v jeho okolí.

Mezitím se toho na Vyšehradě mnoho nestalo. Z dostupných informací jsem se dočetl, že Vyšehrad byl rozdělen na dolní a horní město, ale to netrvalo dlouho.

V polovině 18. století pak dostal funkci barokní pevnosti. Opět byly přestavěny hradby a velká brána. Nejznámější je zřejmě Leopoldova brána. Tato funkce se však nikomu neosvědčila. Vojenský Vyšehrad nebyl dobrým strategickým místem a v dobách válek byl jen poškozován.

Proto je od 19. století jednou z národních památek, která se stala symbolem českého národa. Vyšehrad se znovu opravil a přestavěna byla i bazilika svatého Pavla a Petra. K této bazilice byl připojen známý hřbitov s mohutnou a slavnou hrobkou Slavína.

https://www.praha-vysehrad.cz/O-Vysehradu

 

 

Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové