Největší inspiraci pro psaní něčeho smysluplného získávám, když jsem venku a když je venku hezky. Slunce mi dodává energii vstát a o něčem přemýšlet, někam jít, něco zažít. A v těch tmavých, deštivých dnech mám čas na vstřebávání a zpracování zážitků. Dnes je přesně ten den, kdy se dá něco napsat. Tak čtěte dál, lidi.
Tento týden bylo krásně, takže jsem jako každou jinou středu vyrazila na farmářské trhy. Jak už jsem říkal, když jsem venku, je to nejlepší čas na vymýšlení témat článků. Tento týden jsem si říkala, že skončím v Galerii nebo tak něco. Ale když jsem obcházel stánky, dostal jsem jiný nápad. Stánky byly plné čerstvých potravin. Zelenina a ovoce různých tvarů a barev. A květiny, tulipány. Moje nejoblíbenější. Co je jarnějšího než tulipány? Že?
Pak jsem začal přemýšlet o tom, kolik toho člověk dokáže vnímat zrakem. A že jsou i tací, kteří to štěstí nemají. Ti to vnímají jinak. Spousta věcí pro ně může být těžší a je mi z toho smutno, když na to pomyslím.
Takže když jsem to odpoledne přišel domů a otevřel notebook, místo sledování filmů a sociálních sítí jsem hledal informace o komunitě nevidomých v České republice. Doufal jsem, že najdu skupinu lidí s tímto postižením a že je budu moci nějak podpořit.
Místo skupin jsem našel něco, co mě zaujalo. Neviditelná výstava, která je součástí franšízového systému Neviditelné výstavy.
Neviditelná výstava vám nabízí nejen možnost podpořit nevidomé lidi, ale také poznat, jaké to je přijít o jeden z nejdůležitějších smyslů, kterým náš mozek získává nejvíce informací. Zároveň máte možnost se s těmito lidmi setkat a zeptat se jich na různé věci, které vás zajímají. Výstava probíhá v místnostech, kde je naprostá tma a kde objevíte předměty a pomůcky, které denně používají a které toto postižení provázejí. V místnosti s sebou nemůžete mít mobilní telefony a další věci, které ve tmě svítí. Bez nich je zážitek mnohem intenzivnější, protože opravdu nic nevidíte. Přitom trénujete své ostatní smysly, které používáte intenzivněji.
Těmito místnostmi provázejí nevidomí nebo částečně nevidomí lidé, kteří jsou do projektu zcela zapojeni. Celkově je celý projekt takový promyšlený a jsem moc rád, že něco takového v Praze vzniklo.
Pro náročnější návštěvníky nebo ty, kteří si chtějí zážitek zopakovat, je připravena prohlídka pro pokročilé. Trvá 90 minut a vyzkoušíte si při ní překonávat překážky, se kterými se nevidomí setkávají v běžném životě. Nebo si můžete předem objednat Neviditelnou degustaci či večeři. Ochutnávka vína a piva v absolutní tmě nebo dokonce celá večeře.
Výstava se koná přímo na Novoměstské radnici na Karlově náměstí. V pěší vzdálenosti od zastávky tramvaje nebo metra. Pod článkem najdete odkaz na stránky, kde najdete další potřebné informace. Některé typy prohlídek je třeba rezervovat předem. Pro nečesky mluvící je potřeba zajistit prohlídky v cizím jazyce.
Doufám, že si článek přečtete celý, protože poznávání nových věcí je obohacující v mnoha ohledech.
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové