Dobrý den!
Zajímáte se o český folklór nebo se snad chystáte v blízké budoucnosti navštívit Prahu? Tak to máte dnes štěstí, protože vám chci povědět něco velmi zajímavého. Je začátek března a já se zítra chystám před hospodu U Černého býka na Loretánském náměstí Kolem mě budou jako každý rok nejrůznější barevné kostýmy a masky. Ale proč?
Protože je to Masopust! Slovanský masopust. A tady v Praze ho slavíme masopustním průvodem masek městem, doprovázeným tancem, zpěvem, pitím a pojídáním co největšího množství masa a smažených koblih, protože zítra začíná období střídmosti a zbožnosti zvané půst.
Budu oblečená jako jeptiška a vy se asi divíte proč. No, je to kvůli ochraně. Uvidíte, že na Masopustu tradiční dekorum vystřídá hýření. Vždyť kdo je spojen s divadlem a masopustními maskami? Je to Dionýsius! Bůh pití a plodnosti, víte, jak to myslím...
Protože půst je obdobím zdrženlivosti a obětí, není součástí Masopustu jen jídlo, ale masky umožňují nejrůznější dekadentní a nadmíru nemravné chování. Etymologie slova masopust pochází ze slov Carne (maso) a vale (dovolená). V češtině je to totéž. Masopust. Maso znamená maso a pust znamená opuštění. Tento den je tedy skutečně dnem, kdy se máte nasytit masa a dalších tělesných potěšení, než je necháte odejít, a proto jsou všechny místní hospody otevřené, aby divokým radovánkám poskytly občerstvení.
Tradičně se na Masopustu opakovaně vyskytují určité kostýmy. Jsou to kostýmy spojené s mužskou plodností, jako je kůň nebo medvěd. Je tu smrt spojená s koncem jednoho ročního období a stejně tak kominík, spojený s jarním úklidem. Najdeme zde také náboženské postavy, jako jsem já, jeptiška a postava zbožného žida, která může být nějak spojena s vírou našich předků. Během Masopustu můžeme vidět také kostýmy koně a medvěda. Oba symboly mužné síly, mužské plodnosti. Obvykle tančí v kruhu, což nám připomíná kruh života nebo sluneční kotouč. Tato zvířata patří k nejstarším masopustním maskám. Zejména medvědi, kteří se probouzejí s nástupem jara. Jiné postavy nosí místo klobouku slepici nebo husu, protože vejce jsou symbolem života… a barevné hadry našité na jejich oděvu představují peří. A ještě jeden tradiční prvek masopustních kostýmů - často mají rebelové na zádech přišitou nějakou malou loutku nebo panenku.
Každopádně Masopust obvykle končí symbolickým zabitím vůdčí masky, někdy i koně, aby mohl znovu ožít a dokončit koloběh...
Doufám, že jsem ukojil vaši zvědavost! Doufám, že se všichni letos nebo jindy připojíte k masopustnímu průvodu masek městem. Později určitě nahraji nějaké fotografie.
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové