Letní palác královny Anny

V Praze je spousta míst, která byste měli alespoň jednou v životě navštívit. První známá místa, která vás napadnou při vyslovení slova Praha. Jako například Pražský hrad a jeho okolí. Jelikož v Praze bydlím, mám o těchto místech docela přehled. A baví mě hledat a pátrat po jejich historii. Protože pokud nevíte, proč a kdo to místo postavil a co se tam v průběhu let stalo, chybí vám jeden kousek z celého obrazu. Samozřejmě nechci, aby to pro vás bylo únavné. Kdybych chtěl, mohl bych sem zkopírovat celou Wikipedii a poslat odkazy na staré učebnice dějepisu, které si ještě pamatuji ze střední školy.

To ale není ten případ a já teď konečně můžu přestat blábolit a začít psát něco užitečného. Dnešní příspěvek bude o jednom zvláštním místě. Je jím Letní palác královny Anny. Tohle místo je tak zvláštní. Určitě pro mě a hlavně pro to, jak vypadá. Je to opravdu nádherná budova. Možná toto místo znáte také pod názvem Královský letní palác nebo Belvedér. Je totiž spojeno s králem a jeho odpočinkem. Letohrádek královny Anny je renesanční dům v Královské zahradě Pražského hradu, který nechal v 16. století postavit císař Svaté říše římské a český král Ferdinand I. Habsburský jako součást Královské zahrady. Výzdobu Letohrádku demonstrovala právě rodina Habsburků.

Letohrádek sloužil především panovníkovi a jeho nástupcům jako místo odpočinku a zároveň reprezentoval rod. Byl skvělým místem pro pořádání akcí a plesů v horkých letních dnech, kdy návštěvníci mohli v tichosti obdivovat krásu letohrádku. Využívali jej také členové královské rodiny a vyšší členové královského dvora.

Letohrádek královny Anny byl postaven díky architektům z Itálie, kterým byla stavba svěřena. Podle dostupných informací je mezi třemi architekty nejznámější jméno Paola della Stella. Ale znáte to, úplnou pravdu se nikdy nedozvíte, pokud jste v té době nežili. Stella a jeho kolegové postavili pouze přízemní budovu. A to je důležitá informace, protože letní dům, jak ho známe dnes, dokončil Bonifác Wolhmut, který přistavěl první patro a střechu.

Všechny letohrádky sloužily pouze k rekreaci a k oslavám. Zpravidla se stavěly jako součást královských zahrad. V Praze je však velmi zajímavá jejich výzdoba. Celá je inspirována antickým světem. Jónské a dórské sloupy, reliéfy a sochy antických hrdinů. Hlavním prvkem je také Zpívající fontána, kterou nelze přehlédnout. Stojí přímo před Letohrádkem královny Anny v parku. A další prvky? Jsou stejně nepřehlédnutelné.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Letohrádek_královny_Anny




Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové