Ahoj lidi! Doufám, že jste měli krásný poslední květnový týden. Konečně mám za sebou všechny závěrečné zkoušky a jsem připravená na léto, nové zážitky a nový obsah pro vás.
Minulý týden jsem se procházela po Starém Městě a skončila jsem v jednom z největších míst v Praze - v Klementinu. Dostanete se tam kousek pěšky z Karlova mostu.
Historicky Klementinum sloužilo jako kolej jezuitů - mužského řádu. Dnes je to komplex barokních budov, kde najdete spoustu míst, která můžete navštívit, protože je to po Pražském hradu druhý největší komplex u nás v Praze.
Pro mě bylo zajímavé zjištění, že od roku 2010 probíhají v Klementinu rekonstrukční práce. Správci a tvůrci chtěli například zvýšit společenskou prestiž, proto měla v rámci rekonstrukce vzniknout i kavárna pro veřejnost, knihkupectví nebo výstavní síň. Líbí se mi, že se na rekonstrukci stále pracuje a Klementinum se pro veřejnost ještě více zvelebuje.
V Klementinu lidé navštěvují především tato místa/památky: Klementa, nádvoří s kašnou a také nejnavštěvovanější Orloj, barokní refektář - Všeobecnou studovnu Národní knihovny a Zrcadlovou kapli.
V rámci komentované prohlídky jsem navštívila Astronomickou věž, Knihovnu a měla jsem také možnost prohlédnout si kopii Vyšehradského kodexu, který je jedním z nejcennějších evangeliářů v Čechách. A právě o těchto historických památkách bych vám dnes ráda vyprávěla.
Barokní knihovna. Její strop tvoří fresky s jezuitskými světci a patrony, které vytvořil český malíř Jan Hiebl. Interiér knihovny patří k nejoblíbenějším v Praze. Mimo jiné v knihovně najdete přes 20 000 svitků a dalších teologických knih a další. Uvidíte také astronomické hodiny, glóby a portrét císaře Josefa II, který knihovně věnoval i několik svých knih.
Dalším místem je astronomická věž, postavená v roce 1722, měří 68 metrů. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky 52 metrů, odkud je nádherný výhled na Prahu a její okolí. Na vrcholu Astronomické věže se nachází socha Atlanta, kterou vytvořil rakouský sochař Matyáš Bernard Braun. V polovině 18. století probíhala v prostorách věže astronomická a meteorologická měření. Astronomie byla také v učebních osnovách jezuitů, kde mladí studenti vytvářeli meteorologické a astronomické přístroje, které si můžete prohlédnout na observatoři Astronomické věže.
Na našich webových stránkách najdete vstupenky na koncerty pořádané v Klementinu. Svou prohlídku tak můžete zakončit poslechem klasické hudby. Nabízíme dva koncerty. Koncert "Smetana, Dvořák a Vivaldi na Starém Městě", který se koná v Zrcadlové kapli 11. června, a druhý koncert "Čtvero ročních dob" v kostele svatého Klementa, rovněž 11. června.
Hlavní informace z: Václav Havel, Mgr:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klementinum
https://www.klementinum.com
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové