Doufám, že jste si nemysleli, že jsem vám zapomněl říct o chrámu svatého Víta. Vlastně jsem o něm chtěl napsat celý článek zde na blogu. Je přistavěný přímo k Pražskému hradu, historicky sloužil mnoha rodům a šlechtě a je jednou z nejoblíbenějších staveb z celého hradního komplexu. Je to pro oči nepředstavitelné, ale všiml jsem si, že na spoustě webových stránek lákajících na tuto památku je popis celého chrámu velmi slabý. Osobně si rád přečtu o místě, kam se chystám, předem. O jeho historii a vůbec. Když mi o místě vypráví průvodce, už se orientuji a celá prohlídka mě více zajímá. Proto jsem se rozhodl, že o tom napíšu něco víc.
Zpočátku to nebyl chrám, ale rotunda, kterou založil Václav z rodu Přemyslovců. Svatý Václav byl patronem českého národa. Jeho ostatky byly později přeneseny do původní katedrály a katedrála byla na jeho počest pojmenována po něm. Rotunda se stala ústředním bodem chrámu. Později sem byly přeneseny ostatky svatého Vojtěcha, druhého českého biskupa. Za vlády Spytihněva II. byla v roce 1060 zahájena stavba baziliky, která později nahradila rotundu. V této bazilice bylo pohřbeno mnoho českých panovníků z rodu Přemyslovců a Lucemburků.
Bazilika se stala metropolitní kolem roku 1344. Bazilika byla zajímavá především tím, že se nacházela mimo město. Většina kostelů byla postavena v centru města. V té době Karel Lucemburský zahájil přestavbu baziliky. Požádal o to Matyáše z Arrasu, který zdokonalil stavbu francouzské katedrály. Jeho nástupce Petr Parléř zdokonalil chrám po umělecké stránce.
Za vlády Karla IV. Praha byla centrem kultury a umění. Stavba pražské katedrály patřila po desetiletí k nejvýznamnějším. V katedrále byly uloženy i korunovační klenoty. Jsou přístupné přímo z kaple svatého Václava.
Zároveň se musím zmínit o událostech, které vedly k poškození katedrály. Jednou z nich bylo husitské zapomnění, požár v roce 1541 nebo vláda Fridricha Falckého, kdy byly zničeny vnitřní prostory.
I když v období baroka bylo postaveno mnoho kostelů, katedrála mezi ně nepatřila, ale zároveň byl v roce 1673 položen základní kámen. Obnova starých částí katedrály začala v roce 1844. Pět set let poté, co byl položen základní kámen katedrály.
Samozřejmě by se toho dalo vyprávět mnohem víc, ale tyto momenty považuji za nejdůležitější. Nic se nezměnilo ani se vznikem Československé republiky. Svatovítská katedrála je symbolem českého národa, místem umělecké dokonalosti a v neposlední řadě kulturní památkou.
Pokud vás zajímá historie chrámu, podívejte se na naše stránky. Průvodkyně a zakladatelka BellPrague Barbora Zukalová vás ráda provede hradním komplexem a poví vám vše o jeho historii.
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové