Hi-tech budovy v Praze

img_8809.jpg


A proč byla tato věž postavena? Jak jsem již psal, výstavba televizního vysílače byla plánována na začátku roku 1953, kdy v Československu začalo pravidelné televizní vysílání. Signál se tehdy šířil z Petřínské rozhledny. Ta však byla jen dočasná, a tak vláda musela najít jiné místo. Po dlouhém hledání bylo vybráno místo spojující Žižkov a Vinohrady - Mohlerovy sady, kde dnes najdeme Tower Park.

Co mě opravdu mrzí, je skutečnost, že starý židovský hřbitov, byl kvůli výstavbě zničen. Ale toto místo bylo vybráno strategicky. Signál musel pokrýt vymezené území a stavba nesměla narušit panorama Prahy. I tak je Žižkovská věž nejvyšší budovou v Praze. Je vysoká přes 200 metrů a skládá se ze tří věží s kabinami připojenými k sobě. V kabinách se nachází exkluzivní hotel s pouhými dvěma pokoji, restaurací a 360stupňovým výhledem.

Technologii, která byla na věži použita, si tvůrci nechali patentovat. Na velkou část budovy použili ocel, protože se s ní rychle a snadno pracovalo, takže mohla vytvořit aerodynamický vzhled, který si tvůrci přáli. Na jedné webové stránce jsem se dočetl, že k ochraně antén před vnějšími vlivy byl použit speciální laminátový plášť.

V roce 2000 přibyly na budově sochy Mimina od architekta Davida Černého, který je známý svými kontroverzními sochami. Mimina byla na věž umístěna v rámci akce Evropské město kultury. V roce 2017 byly sochy z věže odstraněny. Letos na konci března byly zhotoveny kopie, které mají zůstat připevněny navždy.

Ačkoli je Žižkovská věž v Praze již nějakou dobu a díky svému netradičnímu pohledu má mnoho příznivců, na druhou stranu je stále mnoho lidí, kteří mají jasno v tom, že se věž do Prahy nehodí.

Hlavní informace naleznete na: https://www.dumazahrada.cz/stavba-rekonstrukce/architektura/2009/8/27/neprehlednutelny-zizkovsky-vysilac/


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové