František Kupka - Fotogalerie

DSC_0002-1.jpg

Další týden, další výstava. O výstavách se zde dočtete často. Nyní jich je v Praze hned několik a jsou doslova úžasné. Dnes se s vámi podělím o pár slov a fotografií z výstavy Františka Kupky.

František Kupka byl v dětství nadějným malířem. Díky rodinnému příteli se dostal na pražskou Akademii, kde se jeho tvorba přizpůsobila symbolismu, jak škola vyžadovala. Během studií vycestoval do Vídně a umění vnímal mnohem více skrze různé obory, jako je biologie, fyziologie a spiritismus. Velký vliv na něj měla také hudba.

Po příchodu do Paříže byly jeho dílem věci jako kresby skromných koko-stylů a ilustrace humoristických časopisů. V průběhu Kupkovy tvorby můžeme přesně sledovat, kdy přešel od figurální tvorby k nefigurální a pak už jen k abstraktní. Od barevných, složitých obrazů k černobílým a jednoduchým obrazům.

Bylo to v roce 1912, kdy představil jedno ze svých nejznámějších umění, které společnost příliš nechápala. Dvoubarevná fuga byla vůbec prvním abstraktním dílem u nás.

Jak už to u slavných malířů bývá, František Kupka měl za svého života vážné finanční problémy. Dnes se jeho díla prodávají po milionech.

Národní galerie v Praze připravila ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách výstavu František Kupka 1871-1957.

Díky spolupráci s francouzským partnerem se podařilo vytvořit unikátní kolekci olejomaleb, grafik, dokumentačních materiálů a kreseb na papíře. Výstava se koná ve WALDSTEINOVĚ JÍZDNÍ ŠKOLE a autorovo dílo můžeme vidět i z newyorského Guggenheimova muzea. Výstava je rozdělena do tematických celků, které na sebe chronologicky navazují a ukazují autorovo dílo od symbolismu až po abstrakci.


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové