Český kubismus

Na toto téma jsem se upřímně těšil. Je to jedna z mých nejoblíbenějších částí české kultury - český kubismus. Než začnu popisovat, co přesně český kubismus je, podívejme se na počátky tohoto uměleckého stylu.

Kolem roku 1910 se Pablo Picasso - Španěl a představitel světového kubismu - odklonil od tradiční formy umění. V roce 1908 namaloval Picasso své kontroverzní dílo Mladé dámy z Avignonu, kde použil nové úhly pohledu a nové tvary. Tento malíř a mnoho dalších umělců využilo odrazu světla a rozložení tvarů na jiné tvary, které poukazují na nový styl - kubismus. Právě zde v Praze našlo dílo španělského malíře takový ohlas a zasáhlo širokou veřejnost.

Kubismus se u nás rozvinul ve velmi krátkém období, v letech 1911-1914. V roce 1911 vznikla skupina nazvaná - Skupina výtvarných umělců. Do této skupiny patří například malíř Emil Filla a Josef Čapek, dále významný architekt Josef Gočár, Pavel Janák, Josef Chochol a další. Rád bych se zmínil o několika z nich, kteří podle mého názoru nejvíce ovlivnili kubismus v České republice

Zajímavé je, že kubismus se v architektuře neprojevil nikde jinde na světě, ale pouze v Praze. A právě proto si o něm dnes budeme povídat. Kubismus nabízel mnohem jednodušší strukturu než předchozí secese. Bylo jednodušší využít hru světla a stínu a symboliku v architektuře.

Prvním představitelem je architekt Josef Gočár. Podle jeho plánu/projektu vznikla nejznámější a první kubistická stavba v Čechách - Dům U Černé Matky Boží, který najdete v Celetné ulici. Stojí na místě bývalého barokního domu, od něhož byl převzat název a symbol - barokní socha Černé Madony. Dříve dům sloužil jako nákupní středisko. Dnes v domě najdeme velmi oblíbenou kavárnu a výstavní síň, kde si můžete prohlédnout dobový kubistický nábytek a keramiku.

Druhým představitelem, který spolupracoval s Josefem Gočárem, je Pavel Janák, který se podílel na návrhu budovy známé dnes jako "palác Adria". Upřímně řečeno, stavba mi připadá poněkud těžkopádná, ale vyčítal bych si, kdybych ji sem nenapsal jako příklad. Spolu s Josefem Gočárem založili Pražské umělecké dílny, které vytvářely také bytové doplňky a keramiku.

Dalším krásným kubistickým příkladem je dům známý jako ,,Trojdům na Rašínově nábřeží" - od architekta Josefa Chochola.

Při návštěvě některého z těchto míst se můžete o kubismu dozvědět více. Je toho však mnohem více a určitě nebudete litovat návštěvy některé z výstav českých kubistických malířů.

Chcete-li s námi poznávat Prahu, neváhejte a zakupte si některý z našich zajímavých zájezdů na našich webových stránkách! Těšíme se na setkání s vámi!


Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové