Zdravím všechny své čtenáře!
Minulý měsíc jsem vám psal (myslím na blogu) o sametové revoluci. Minulý týden se mi naskytla skvělá příležitost. Ale k této příležitosti jsem potřeboval udělat nějaký výzkum o českých dějinách. Tehdy v Československu proběhla další dvě zajímavá období z historie - normalizace a rozpad Československa. Tato dvě období souvisela se sametovou revolucí. Normalizaci říkáme období před sametovou revolucí a rozpad Československa byl důsledkem sametové revoluce.
Normalizace
Normalizace popisuje období 70. a 80. let 20. století, kdy Československo okupovala sovětská vojska. Do roku 1968 vojska menších států odešla, ale sovětská zůstala a stále více zasahovala do vnitřních záležitostí československého státu. V roce 1968 také existovala federace dvou států - České socialistické republiky (ČSR) a Slovenské socialistické republiky (SSR).
Vývoj v Československu se neobešel bez protestů a demonstrací. Tyto protesty vyústily v čin studenta Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, který se při protestu v roce 1969 na Václavském náměstí polil hořlavinou. Následkům o několik dní později podlehl.
Situace se vyhrotila nástupem Gustáva Husáka do funkce tajemníka ÚV KSČ a později nastoupil i do funkce československého prezidenta. Pod jeho vedením a pod vedením komunistické strany došlo v Československu ke změnám. Ekonomika byla centrálně plánovaná. V obchodech bylo pouze vybrané zboží a toto zboží bylo prakticky rozděleno mezi lidi. Následoval dohled nad všemi v komunistické straně, ale také dohled nad obyčejnými lidmi. Ti, kteří se režimu nepodřizovali, byli pronásledováni, vyhazováni z práce, vyhazováni ze škol… Pronásledováni byli nejen ti, kteří s režimem nesouhlasili, ale i jejich blízcí. Nejznámější lidé, kteří to dávali najevo - umělci, politici, novináři, byli označováni za disidenty.
Je dobré zmínit i jednu kulturní věc, kterou Československo a jeho režim ukázal světu, jak je náš národ aktivní. Spartakiáda - synchronizované veřejné cvičení v tělesné výchově.
Nejúctyhodnějším činem disidentů (disident = člověk s jiným smýšlením) bylo vydání Charty 77 (1977) - Charty 77, sdružující významné osobnosti, které se nebály veřejně vystoupit a které byly proti totalitnímu režimu.
2. Rozpad Československa
V roce 1990 bylo zřízeno slovenské ministerstvo zahraničních věcí, do jehož čela byl po volbách v roce 1992 jmenován Milan Kňažko. Tyto volby a vznik ministerstva vedly ke spekulacím o rozdělení Československa. V roce 1992 se do čela Ministerstva mezinárodních vztahů ČR postavil také Josef Zieleniec. Není divu, že 1. ledna 1993 bylo Československo definitivně rozděleno na dva samostatné státy.
Zatímco v ostatních státech, které se dělily v průběhu 90. let, proběhlo rozdělení federace na dva samostatné celky - Českou republiku a Slovenskou republiku - bez problémů, nenásilně, dohodou.
Hlavní informace jsou z: Václav Havel, Mgr:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spartakiáda
https://www.dejepis.com/ucebnice/normalizace-v-ceskoslovensku-70-leta/
https://www.pametnaroda.cz/cs/sametova-revoluce-v-ceskoslovensku
https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/historie_a_osobnosti_ceske_diplomacie/leden_1993_rozpad_ceskoslovenska_a_vznik.html
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové