Zajímáte se o český folklór a tradice? Pokud ano, mám pro vás něco opravdu zajímavého. Je 30. dubna a já jsem v Praze v parku Ladronka. Kolem mě pobíhají malé děti i dospělí a jsou převlečeni za čarodějnice. Teď se stydím, protože mám na sobě jen džíny a starý svetr. Kolem je spousta jídla a pití, všichni slaví. Ale proč?
Protože je den čarodějnic! Další z mnoha českých tradic, které přežily modernizaci. Je to lidový zvyk "pálení čarodějnic". Kdysi lidé v noci z 30. dubna na 1. května, označované jako Filipojakubská noc, věřili, že ožívají magické síly, které škodí lidem. Chtěly jim zničit úrodu, zabít dobytek. Tyto magické síly měly podobu čarodějnic - starších dam, které létaly na košťatech.
Lidé se o této noci scházeli a společně se proti těmto silám bránili. Před domy pokládali větve a trní. Dům a okolí naplnili svěcenou vodou. Chlapci vyráběli košťata, která pak zapalovali a vyhazovali do vzduchu. Tyto rituály měly odradit čarodějnice. Postupem času lidé přidali rozdělávání co největšího ohně a v něm pak pálili panenku. Panenka symbolizovala čarodějnici.
Nenechte se zmást tím, že čarodějnice byly vždy jen zlé. Kdysi lidé věřili v dobré a hodné čarodějnice. Bývaly to většinou bylinkářky, moudré ženy, které pomáhaly lidem, když byli nemocní.
Dnes lidé na pověry nevěří, ale přesto pořádají oslavy čarodějnic. Mají možnost setkat se s rodinami, děti mohou být dlouho vzhůru, protože obvykle druhý den nemusí do školy.
A pokud jste letos Čarodějnice nestihli, můžete jít příští rok. A kde? Mám zkušenost s Ladronkou, je to velký areál daleko od centra. Jiná místa jsou blíž k centru: Žluté lázně, Malá strana, Žižkov ...
Hlavní informace naleznete na: https://www.ceske-tradice.cz
Od naší externí spolupracovnice Terezy Kultové