Varhanní koncert Ave Maria; Bach – Air v kostele křižovníků svatého Františka z Assisi.
Kostel byl postaven v barokním slohu ve druhé polovině 17. století staviteli staviteli Gaudenzio Casanovou a Domenico Canevallem podle plánů Jeana-Baptisty Matheye. Kostel částečně stojí na místech původního gotického kostela, založeného svatou Anežkou českou ve 13. století. Nástěnné fresky a kupoli vyzdobil jeden z nejlepších barokních malířů - Václav Vavřinec Reiner, autorem fresek v kněžišti je Jan Kryštof Liška, zatímco sochařská výzdoba je především dílem Matěje Václava Jäckela a Jana Antonína Quitainera.
Varhany v kostele sv. Františka patří mezi ty nejstarší v Praze, pocházejí už z roku 1702 jsou tedy druhým nejstarším nástrojem v Praze. Na tento proslulý, dnes navíc citlivě opravený nástroj, zde hrála řada osobností, vedle jiných i W. A. Mozart, A. Dvořák nebo J. F. N. Seger. Varhany jsou umístěny v pravé přední části kostela, je tak zajištěn skvělý akustický i vizuální zážitek.
Kostel s přilehlým klášterem patří řádu Křižovníků s červenou hvězdou
RYTÍŘSKÝ ŘÁD KŘIŽOVNÍKŮ S ČERVENOU HVĚZDOU
Počátky křižovníků, jediného ryze českého řádu, jsou spojeny s princeznou Anežkou Přemyslovnou (sv. Anežkou Českou), která v roce 1233 založila při svém klášteře v Praze na Františku společenství bratří a sester. Jeho úkolem byla péče o lidi staré, nemocné a obecně o všechny potřebné. Z tohoto malého špitálního bratrstva se v roce 1237 zformoval Řád křižovníků s červenou hvězdou a ten se v roce 1252 usadil na současném místě, tj. na předpolí mostu přes Vltavu, kde má u kostela sv. Františka své sídlo již téměř 800 let.